sprawdzanie pozycji w google - logo Googlemon

Blog googlemon.pl

O monitorowaniu pozycji w Google i pozycjonowaniu

Szewc bez butów chodzi, czyli co ty k… wiesz o użyteczności

skomentuj

Dzisiaj wpadła mi w ręce książka Jakoba Nielsena i Marie Tahir pod tytułem Homepage Usability. Polski tytuł brzmi Funkcjonalność Stron WWW, a mowa jest tylko o stronach głównych – między innymi dlatego wolę czytać w oryginale.

Jakob Nielsen jest jednym z najbardziej znanych specjalistów od użyteczności stron www. Dlatego dziwi mnie, że znaczna część książki jest wydrukowana białym tekstem na czarnym tle. Może i wygląda to stylowo, może pełni jakąś funkcję, ale od dawna wiadomo, że najlepiej czyta się czarny tekst na białym tle – kropka.

Nawet autorzy o tym piszą:

Tylko 4% z badanych witryn stosowało biały tekst na czarnym tle. Mimo iż takie rozwiązanie również gwarantuje maksymalny możliwy kontrast, jednak większość ludzi uważa, że taki tekst czyta się gorzej niż czarny tekst na białym tle, który jest bardziej rozpowszechniony i bardziej przypomina tekst drukowany. Jeśli chodzi o tło, to 84% badanych stron głównych używa koloru białego. To rozwiązanie jest najprostsze i zazwyczaj również najlepsze, zwłaszcza jeśli białemu tłu towarzyszy czarny lub bardzo ciemny tekst.

Myślałem że może to polski wydawca tak zaszalał, ale nie – kolory są zgodne z amerykańskim oryginałem.

Sprawdza się stare przysłowie, że szewc bez butów chodzi.

21.12.2010, godz. 19:03

Kategoria: Optymalizacja

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.