sprawdzanie pozycji w google - logo Googlemon

Blog googlemon.pl

O monitorowaniu pozycji w Google i pozycjonowaniu

Archiwum 06.2012

Czy odczytane pozycje są wiarygodne?

jeden komentarz

Zdarza się, że użytkownicy zgłaszają niezgodność pozycji – że Googlemon pokazuje jedno, a przy ręcznym sprawdzaniu widać co innego. Przy badaniu takiej niezgodności warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

  • lokalizacja ustawiona w Google, tzn. konkretne miasto (w Google w pasku po lewej stronie). Googlemon sprawdza pozycje bez ustawiania konkretnej lokalizacji, czyli tak jak by wpisać lokalizację “Polska”. Przy ręcznym sprawdzaniu miasto jest z reguły ustawione automatycznie. W takich przypadkach mogą występować duże różnice w pozycjach (np. 27 / 8).
  • personalizacja wyników – jeśli jesteś zalogowany na swoje konto w Google i wyszukujesz, możesz mieć spersonalizowane wyniki. Podobnie jeśli włączona jest “historia online” (trybik po prawej u góry w Google).
  • język – Google pokaże inne wyniki w zależności od wybranego języka interfejsu. Googlemon używa domyślnego języka, tzn. dla google.pl polskiego, dla google.com angielskiego itd.

Nawet jeśli wszystko to się zgadza, to mogę wystąpić chwilowe skoki pozycji. Poza tym Google ma wiele grup serwerów (data centers) i poszczególne centra mogę się różnić zestawami wyników. Wystarczy zrobić prosty eksperyment: wpisać “ping google.pl” w konsoli (W Windows przycisk Start, uruchom, cmd). Pokaże się adres IP google.pl (np. 74.125.232.223), na różnych komputerach będzie inny. Jeśli różni się tylko końcówka, jest to to samo data center, jeśli większa część adresu, to inne.

Podsumowując, w zasadzie trudno mówić o jednej prawdziwej pozycji, bo na różnych komputerach pozycje moga się różnić nawet przy jednoczesnym sprawdzaniu. Googlemon z założenia ma podawać rozsądny kompromis (bez personalizacji, bez ustawiania konkretnego miasta, domyślny język).

27.06.2012, godz. 19:03