sprawdzanie pozycji w google - logo Googlemon

Blog googlemon.pl

O monitorowaniu pozycji w Google i pozycjonowaniu

Linkowanie wewnętrzne – wyniki testu

komentarze: 7

Prawie miesiąc temu pisałem o linkowaniu wewnętrznym i rozpocząłem test mający ustalić kilka rzeczy. Oto pytania które postawiłem i dla niecierpliwych od razu odpowiedzi:

 1. Czy wewnętrzne linkowanie ma znaczący wpływ na pozycje? TAK
 2. Czy rzeczywiście liczy się tylko anchor pierwszego linka? NIE
 3. Czy linki w stopce są OK? TAK

Teraz jak do tego doszedłem, czyli o testowanych witrynach i frazach.

1. Witryna o rowerach (tak się umówmy), site ok. 10000. Usunąłem  z nagłówka linki do strony głównej i zamiast tego w stopce dodałem dwa: “rowery” i “wiadomości dla cyklistów”. Strona poszła w górę na obydwie frazy.

Rowery (16 mln wyników) – z pozycji poza piewszą 300-tką awans w okolice 130 miejsca po 10 dniach i w okolice 90 miejsca po kolejnych 4 dniach. Później obsuwka i powrót, obecnie ok. 160 miejsca, ale to chyba jakaś inna historia.

Wiadomości dla cyklistów (4 mln wyników) – Na początku ok. 110 miejsca, po 10 dniach ok. 50-tego, po kolejnych 4 dniach ok. 15, teraz oscyluje w drugiej dziesiątce.

Wnioski: Linkowanie wewnętrzne działa. Liczy się nie tylko pierwszy link. Linki w stopce są OK (a to niespodzianka dla użytkowników SWL’i…).

2. Witryna o śrubkach, site ok. 100. Na każdej podstronie logo podlinkowane do strony głównej. Dodałem do obrazka alt, początkowo “śrubki”, po 3 dniach zmieniłem na “zakręcone śrubki” (1 mln wyników w google.pl).

Po 8 dniach od pierwszej zmiany z okolicy 120 miejsca nastąpił przeskok w okolice 45 miejsca i ta pozycja utrzymuje się do tej pory.

Wniosek: Warto dodać ALT do podlinkowanego logo.

3. Witryna o kadłubach. Site ok. 7000. Ponownie logo prowadzące do strony głównej i alt=”kadłuby szczecin” (1,3 mln wyników).

W przypadku tej witryny ważne jest to że pozycjonuje ją ktoś inny na różne frazy, przede wszystkim “kadłuby miasto“. Obserwowałem dodatkowo 2 miasta, jedna fraza lekko się obsunęła z drugiej do trzeciej dziesiątki, druga jest przez cały czas na 4 miejscu. Nie wiem jednak po ile linków sypnięto na różne frazy.

Kadłuby Szczecin: W ciągu 6 dni wahanie i z okolicy 210 miejsca zrobiło się 130. Po kolejnych 6 dniach 13 miejsce i po kolejnych 3 dniach drugie.

Wniosek: ALT w logo + linki zewnętrzne = sukces.

Ogólnie? Amerykany nie mają pojęcia. Wkrótce artykuł o moich wrażeniach na temat różnicy w SEO pomiędzy Polską a zachodem.

18.03.2009, godz. 23:09

Komentarze (7) do wpisu 'Linkowanie wewnętrzne – wyniki testu'

Komentarze w RSS | TrackBack do 'Linkowanie wewnętrzne – wyniki testu'.

 1. Myślę że 8-10 dni to za mało żeby przeindeksować 10’000 podstron? Myślę że przy takiej ilości site, wyniki mógłbyś podsumowywać najwcześniej po 1-2 miesiącach. Sprawdź logi od czasu rozpoczęcia testu, myślę że ilość odwiedzin botów będzie wyraźnie za mała aby wyciągać wiążące wnioski.

  Z tego co pamiętam na jeden z testów przeprowadzonych zachodzie mówił, iż linki wewnętrzne do strony głównej mają znacznie mniejsze właściwości SEO. Inaczej sprawa się ma w przypadku wewnętrznego linkowania podstron.

  Test ciekawy, napisz jak wyglądają pozycje za około miesiąc.

  Cezary Lech

  20 Mar 09 at 22:16

 2. amerykany aż takie głupie nie są, w końcu jest ich trochę więcej a i pozycjonowanie jest “trochę” trudniejsze, a w teorii o pierwszym linku nie chodziło o linkowanie wewnętrzne, polecam ten artykuł: http://www.seo-scientist.com/first-link-counted-rebunked.html pozdrawiam

  nrd

  24 Mar 09 at 11:11

 3. “Czy linki w stopce są OK?” – TAK (o ile nie są to linki wychodzące 😉

  shpyo

  28 Mar 09 at 20:11

 4. Może warto by było odświeżyć wyniki testów – minęło już trochę więcej czasu niż tydzień (może dwa) poświęcony na wyciąganie wniosków 🙂

  AdAm

  19 Dec 09 at 00:37

 5. Pierwotne wnioski wyciągałem po wystarczająco długim czasie, nie wiem skąd wziął się ten “tydzień lub dwa”. Po publikacji tego artykułu nic specjalnego się nie wydarzyło. Teraz możnaby najwyżej urządzić następny test.

  Tomek

  28 Jan 10 at 23:06

 6. jak powinno wyglądać poprawne linkowanie wewnętrzne?

  Goog

  8 Feb 10 at 12:23

 7. Polecam zainspirować się tym co napisałem, jeszcze poczytać (np. http://blog.shpyo.net/?newsID=39), i przeprowadzić własne testy.

  Tomek

  8 Feb 10 at 14:30

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.